GENCFAN

gncfn hortlayabilen site............

AnasayfaPortalSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Abdülhamid Han'ın 40 Yıllık Sırrı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Görkem
Admin
Admin

MesajKonu: Abdülhamid Han'ın 40 Yıllık Sırrı   Cuma Nis. 18 2008, 16:19

Sultan Abdülhamîd Hân’ın hâtırâtından:
"Musâhibim iki gündür neden yazılara devam etmediğimizi sordu durdu. Düşünüyorum. Vatanımın nereden nereye gittiğini düşünüyorum. Üç kıtaya yayılmış koskoca bir cihangirlik, on yılda bir avuç toprak hâline geldi. Vebâli kimin? Kimin olduğunu bulsak ne işe yarar? Vatan elden gittikten sonra. Kırk yıldır büyük devletlerin birbiriyle kapışmasını bekledim. Bütün ümidim oydu ve Osmanlı’nın bahtını buna bağlı görürdüm. O beklediğim gün geldi. Heyhât ki, ben tahttan uzaklaştırılmış, ülkemi idâre edenler de akıldan ve basîretten uzaklaşmışlardı. Beklediğim büyük bir fırsat, bir daha ele geçmemek üzere Osmanlı’nın elinden çıktı gitti. Otuz küsur yıl tahttan uzaklaşmamak için çalışmışsam, bunun içindi! Saltanatım günlerinde bâzı büyük devletlere taviz vermişsem, bunun içindi. Donanmayı Haliç’e kapamış, tâlime dahi çıkarmamışsam bunun içindi. Girit’i İngilizler’e kaptırmamak için Yunan Muhârebesi’ni göze almışsam, bunun içindi. Velhasıl 30 küsur yıl ne yapmışsam, ne etmişsem, doğrusu da yanlışı da bunun içindi! Bu sırrı 40 yıl içimde sakladım. Gelecek kuşaklara beni tanımaları için anlatacağım..."

ölümdür tek başına yaşanan.. aşk iki kişiliktir..

benim İçin neydin sen, ne oldun.
apartmandan çıkarken ışıklar söner ya bir anda,
ellerin gözlerin oluverir o anda,
bir basamak var diye attığın zaman ayağın boşa gider ya,
İşte sen benim o son basamağımsın..
umduğumda bulumadığım, var sanıpta yok olduğumsun
Kullanıcı profilini gör

Abdülhamid Han'ın 40 Yıllık Sırrı
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası